למה את והעסק שלך חייבים תכנית עסקית?

shutterstock 1260877147 1
27.05.2019 550 [email protected]

עפ”י ויקפדיה: “תוכנית עסקית היא מסמך ניהולי המספק תמונה עתידית כוללת של העסק או המיזם מכל הבחינות – מבחינה שיווקית, טכנולוגית, תפעולית, כלכלית ועוד. הסיבה העיקרית להכנת תוכנית עסקית היא ניתוח שיטתי ומסודר של העסק, לשם גיוס הון ושיתוף פעולה, בדיקת כדאיות מעמיקה ותכנון אסטרטגיה עסקית לעסק”.

אני מניח שאת יכולה להבין למה חברות, רשתות ותאגידים בונים תכנית שכזו. הם חייבים תכנון מסודר לטווח הרחוק, להעריך באיזה דרך כדאי להשקיע את הכסף שלהם, ובנוסף הם חייבים להיות מוכנים לשיתופי פעולה, השקעות חיצוניות או הלוואות כאלה ואחרות.   

הדבר המעניין הוא שדווקא כשזה שזה מגיע אלייך ולעסק שלך, תכנית עסקית, היא הדבר האחרון שאת מוכנה לשמוע או לחשוב עליו. בניגוד למה שאת חושבת אני דווקא מאמין שבניית תכנית עסקית, זהו אחד המסמכים החשובים ביותר לעסק שלך, אפילו אם הוא עסק קטן.

למה את והעסק שלך חייבים תכנית עסקית?

 

מורידה את הסיכון הכספי

כשמתכננים תכנית עסקית אחד הסעיפים החשובים ביותר שממלאים הוא התכנון של הפן הכלכלי. הערכת העלויות של הדברים שאת רוכשת או תרכשי, ההוצאות השוטפות וכמובן, ההכנסות העתידיות. תכנון בכתב שכזה בתכנית העסקית, מוריד את הסיכון להפסדים כספיים בעסק שלך. 

יש הפתעות בחיים

סביר להניח שביום שהקמת את העסק שלך לא תכננת רגע בו חברה או תאגיד ענק ירכשו אותך. אבל בינינו, יש הפתעות בחיים. קחי לדוגמא את מארק צוקנברג שבשנת 2004 הקים רשת חברתית לסטודנטים ונכון לשנת 2019 הוא בין 5 עשירי עולם, ולפייסבוק יש מעל 2 מיליארד כניסות ביום. תכנית עסקית כתובה מפורטת ומקצועית, תעזור לשכנע משקיעים ו/או שותפים פוטנציאליים לקחת חלק בעסק שלך(אפילו אם לא תהפכי לצוקנברג בסוף).

בקרה, מדידה והשגת מטרות

אחד היתרונות הגדולים בעיניי בכתיבה של תכנית עסקית היא היכולת להבין בכל רגע נתון, איפה את ביחס לתכנונים והציפיות שלך.

נניח שהתאריך הוא ה-5 ליולי ועד כה גייסת 3 לקוחות חדשים בחודש, והרווחת 4,200 שקלים ברוטו. לעומת זאת, התכנון שלך עפ”י התכנית העסקית הוא להשיג 5 לקוחות, ולהרוויח 7,000 שקלים ברוטו עד ליום ה-31 ליולי. כאשר תסיקי את המסקנה הזו, תוכלי לרכז את כל המאמצים, האנרגיות והמשאבים שלכך, בשביל להגיע אל היעדים שהצבת לעצמך.

לשמור על הראש מאורגן

אני פריק של סדר וארגון אני מודה. אבל גם אם את לא, העסק שלכם זקוק לסדר וארגון. בלעדיהם, את פחות אפקטיבית ואת מנהלת את העסק שלך בצורה פחות טובה. זה בדיוק מה שמשיגה כתיבה של תכנית עסקית, סדר וארגון, מבנה ומסגרת לכל הפעילות העסקית שלך: מבחינה כלכלית, טכנולוגית, שיווקית, מערכתית ותפעולית.

עבור התכנון האסטרטגי

בשביל להצליח בעולם עסקי שהוא כל כך, כל כך תחרותי וצפוף, את חייבים להיות עם אסטרטגיה ברורה איך את הולכת לנהל את העסק שלך. תכנון אסטרטגי כולל הסתכלות רחבה על המהלכים שאת עתידה לבצע בעסק שלך. בשביל להצליח לגבש אסטרטגיה מנצחת, את חייבת תכנית עסקית. היא תעזור לך לקחת בחשבון את כלל הגורמים שעתידים להשפיע עלייך, על המתחרים שלך ועל הסביבה כולה.

רוצה לכתוב תכנית עסקית ולא יודעת איפה להתחיל?

יש לנו פתרון! הורידי את liveplan הנהדרת, והתחילי לרשום אותה שלב אחרי שלב.

בהצלחה.

רז, Toolz ♥

*הטקסט רשום בלשון נקבה, אך מתייחס לשני המינים.